Щороку 1 січня у сфері авторського права відбувається новорічна магія: купа творів втрачає захист авторських прав і стає суспільним надбанням. Це означає, що їх можна відтворювати та використовувати без необхідності сплачувати роялті власникам авторських прав і взагалі питати дозволу: права на використання стають загальнодоступними. Точна тривалість авторського права відрізняється від країни до країни, а також залежить від типу твору: права на книги, картини, музика, фільми тощо регулюються окремо. Крім того, деякі твори мають особливий статус і залишаються під охороною навіть через багато років (а іноді й століть) після смерті автора.
Цього року увага прикута до переходу в суспільне надбання прав на найвідомішу мишу у світі: Мікі Маус святкує 96 років з дня виходу першого мультфільму, де він вперше був представлений публіці. Тобто він та решта персонажів мультфільму «Пароплавчик Віллі» доступні для використання з 1 січня. Але: це стосується тільки та виключно версії Мікі Мауса з цього мультфільму! Чорно-білий, специфічно намальований, без багатьох рис, які Мікі набув за своє довге життя, і навіть без імені. Всі пізніші, вдосконалені образи мишеняти досі залишаються під захистом, і юристи компанії з радістю пояснять це всім поспішним людям, які вирішать, що тепер з Мікі можна робити все, що заманеться. Найближчим часом можна очікувати хвилю скарг на тих, хто надто поспішно робить висновки.
Не тільки Мікі Маус: з 1 січня низка інших творів переходить у суспільне користування. Наприклад, велика кількість фільмів Чарлі Чапліна на чолі з відомими «Вогні великого міста» тепер доступні для особистого та комерційного використання; Тигра з «Вінні Пуха» приєднується до решти компанії: цей персонаж вперше з’явився в книзі через рік; «Тригрошова опера» Бертольда Брехта та «Таємниця “Блакитного експреса”» Агати Крісті, «Коханець леді Чатерлей» Лоуренса та «Американець в Парижі» Гершвіна — ці та інші твори більше не захищені авторським правом.
Детальніше на спеціальному сайті Центра дослідження суспільного надбання: https://web.law.duke.edu/cspd/publicdomainday/2024/